CT objeví i zapíchnutou rybí kost

CT-2

(Nymburk, 16. září 2015) – Již více než rok a půl pomáhá lékařům nymburské nemocnice při diagnostice nový, výkonnější počítačový tomograf (CT). Od počátku února loňského roku do konce letošního srpna bylo jeho prostřednictvím vyšetřeno 5 968 pacientů.

„CT se u nás nejčastěji používá při vyšetřování bolesti zad, z celkového počtu na ně připadá více než deset procent. Následuje vyšetření při břišních a pánevních bolestech s šesti a půl procentním podílem, neméně důležitý je však také při diagnostice cévní mozkové příhody, při kolapsových stavech, mdlobách či závratích,“ vypočítává Ing. Alena Havelková, jednatelka Nemocnice Nymburk s. r. o.

 

Najdou se ale i takové potíže pacientů, které jsou ve statistice diagnostiky prostřednictvím CT ojedinělé, jako například v nedávné době tenká rybí kost, jež pacientovi propíchla střevo.

„Nespornou výhodou pro pacienty jsou především objednací doby, které máme na rozdíl od některých okolních nemocnic, kde mohou čekat i dva měsíce, poměrně krátké. Kromě toho je pro ně vyšetření komfortnější a diagnostika přesnější,“ pokračuje jednatelka.

Lékaři pak na šestnáctiřadém přístroji, který nahradil předchozí jednořadý, oceňují zejména rovněž kratší dobu vyšetření, což usnadňuje pacientům vydržet nedýchat po celou dobu vyšetření, a lepší zobrazení detailů, kdy zobrazení umožňuje šíři řezu menší než jeden milimetr. Zároveň je možné používat již výlučně neionické kontrastní látky, čímž se minimalizuje riziko pacientovy alergické reakce.

Nový, plně digitální počítačový tomograf SOMATOM Emotion 16, byl pořízen Městem Nymburk v rámci projektu „Modernizace radiodiagnostického oddělení včetně digitalizace – nemocnice Nymburk“, který byl spolufinancován z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti NUTS 2 Střední Čechy.

„Společně s počítačovým tomografem předalo město do výpůjčky radiodiagnostickému oddělení nymburské nemocnice rentgenový přístroj pro skiagrafická vyšetření Luminos Fusion, ultrazvukový systém ACUSON S1000 a systém pro digitální zpracování snímků a archivaci dat,“ uzavírá starosta města Tomáš Mach.

Kontakt pro bližší informace:

Pavlína Stránská
Tisková mluvčí Nemocnice Nymburk s. r. o.
GSM: +420 739 372 041
stranska.pavlina@nemnbk.cz