Miminka v nymburské porodnici budou hlídat nové senzorové podložky

Monitory dechu

Dalších pět přístrojů v hodnotě patnácti tisíc korun, které monitorují dech novorozenců, přispěje k vyššímu komfortu a bezpečí v péči o miminka narozená v nymburské nemocnici. Darem jí je věnovala Nadace Křižovatka.

„Přístroje monitorující dech jsou dnes již standardní součástí péče o novorozence. Fungují na principu snímání dechu miminka, a pokud dojde k selhání dechu, spouští zvukový a světelný signál. Sice nemohou předejít nepravidelnému dechu či zástavě, ale účinně a spolehlivě kontrolují dýchání dětí a varují v případě jejich změny,“ říká MUDr. Radomír Pavluv, vedoucí lékař novorozeneckého oddělení.

Za financováním nákupu přístrojů stojí, stejně jako před dvěma lety, společnost Magna (Nymburk). Ta ostatně přispěla v minulosti také na nákup polohovací pomůcky na interní oddělení.

„Jsme rádi, pokud můžeme pomoci. Naše společnost má charitativní fond, do kterého přispívají naši zaměstnanci. Součet vybrané částky vedení společnosti zdvojnásobí vlastními prostředky, načež výsledná suma putuje na charitativní účely,“ upřesňuje Gabriela Babincová z firmy Magna.

„Nadaci Křižovatka, potažmo společnosti Magna, za dar děkujeme. Její přízeň nás velice těší a jde pro nás o velmi vítanou pomoc. Peníze, které bychom museli na podložky vynaložit, můžeme použít, rovněž účelně s cílem zvýšit kvalitu poskytované péče, někde jinde,“ dodává Ing. Alena Havelková, jednatelka Nemocnice Nymburk s. r. o.

Nadace Křižovatka se jako jediná v ČR více než dvacet let aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojenců) a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense II, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy.

„Během našeho působení se nám podařilo zajistit monitory dechu pro nemocnice v hodnotě přesahující dvacet pět milionů korun. Monitory jsou však citlivé přístroje, které mají omezenou životnost, a proto hledáme podporu u sponzorů a dárců, abychom mohli zajistit kontinuální vybavenost nemocnic těmito přístroji,“ doplňuje Miloslava Stibůrková, regionální manažerka Nadace Křižovatka.