O pouhých osm dětí více a nymburská nemocnice by překročila hranici osmi set narozených dětí

DSCN7205

Bezmála osm set dětí se během uplynulého roku 2017 narodilo na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Nymburk s.r.o. Přesně jich zde poprvé světlo světa spatřilo 792, což je ještě o čtrnáct novorozenců více, než v roce 2016.

„Porodů se u nás uskutečnilo 789, ze 792 dětí bylo 423 chlapců a 369 děvčat. Na svět u nás vloni přišla 3x dvojčata, z toho 2x císařským řezem, jednou přirozenou cestou. Vaginální cestou se narodili také čtyři novorozenci koncem pánevním. Nejmenším miminkem bylo děvčátko o váze 2010 gramů a o délce 45 centimetrů, největším také holčička, s mírami 4700 gramů a 55 centimetrů,“ informoval MUDr. Dušan Kolařík Ph.D., primář gynekologicko-porodnického oddělení nymburské nemocnice.

Jakub a Anna – evergreeny mezi jmény

Rodiče v převážné většině při volbě jmen svých dětí kopírovali celorepublikový trend, nejčastější chlapecká jména byla vloni Jakub, Matyáš a Ondřej, holčičí pak Eliška, Anna a Adéla. Mezi většinou se však objevila i jména dost netradiční až originální, jako Omar, Kai, Mateo, Timea, Malvína nebo Tara. „Setkali jsme se i se zdvojenými křestními jmény jako Aneta Boglárka, Drew Valérie, Dominika Bella či Enrique Juan,“ poukazuje na zajímavosti primář.

Nymburská porodnice patří mezi menší zařízení svého druhu, jde o porodnici rodinného typu a u nastávajících rodiček je velice oblíbená pro své domácky působící prostředí. Nabízí rozsáhlou předporodní péči od screeningových vyšetření, předporodních kurzů a přípravu až po široké spektrum těhotenských poraden, a to i rizikových – péče o matky diabetičky, o matky s IUGR (Intrauterinní růstová retardace) či SGA a podobně.

„Samozřejmostí u nás je kvalitní a odborná péče v průběhu porodu, kterou zajišťuje zkušený tým lékařů a porodních asistentek. Nabízíme rovněž různé možnosti vedení porodu a příjemným bonusem, který si maminky pochvalují, je přívětivé prostředí s možností využití relaxačních pomůcek,“ dodává Dušan Kolařík.

Příběh jedné z maminek
Maminky si nymburskou nemocnici obecně chválí a neváhají svou spokojenost dávat najevo i veřejně, jako například jedna z mnoha (zkráceno):

„Porodnici Nymburk jsem si vybrala z důvodu pozitivních recenzí a malé rodinné porodnice a rozhodně jsem neprohloupila. Bylo to skvělé rozhodnutí přivést na svět první dítě právě v Nymburce. Na porodní sál jsem nastoupila kolem půlnoci, hned se mě ujaly vstřícné porodní asistentky Jana a Iva. Předala jsem jim porodní plán, který přijaly s úsměvem a bez nějakých nepříjemných řečí.

Zbytek porodu se mnou byla už hlavně Jana. Byla pro mě neuvěřitelnou podporou, radila mi, dýchala se mnou kontrakce, vše mi vysvětlila, co se mnou bude dělat, polohovala mě tak, aby hlavička miminka správně dorotovala, dávala mi studený obklad na čelo apod. Opravdu jsem se cítila velmi opečovávaná a i ty bolestivé kontrakce se tímto daly zvládnout v pohodě.

Samotný porod super, rodila mě paní doktorka Marková, která byla rovněž velmi příjemná a respektovala má porodní přání. Porodní asistentky byly opět velmi nápomocné.

Další pobyt na šestinedělí také velmi pozitivně hodnotím. Jak dětské sestry, tak i porodní asistentky super. Dětské sestry kdykoliv na vyžádání pomohly s kojením, s přisátím k prsu, s péčí o miminko. Pokoje jsou čisté, sprchy a WC rovněž.
Jediné negativum je jídlo, je velmi chudé, poslední jídlo je večeře v 17:00 hodin a pak až snídaně v 7:00 hodin. To je dost dlouhá prodleva a člověk má hlad. To bych jediné vylepšila.
Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice: pozitivní náladu, opravdu jsou všichni moc milí a nápomocní!“

GSM: +420 739 372 041