Plicní oddělení modernizuje diagnostické vybavení

bodypletismograf

Dva zcela nové přístroje, které zjednoduší, zpřesní a zrychlí diagnostiku onemocnění dýchacích cest, zvýší kvalitu vyšetření pacientů na plicním oddělení nymburské nemocnice. Jedním z nich už navíc nymburští lékaři disponují. Za zhruba 900.000 korun pořídila nemocnice bodypletysmograf.

„Bodypletysmograf dokáže odhalit poruchu vedení kyslíku na úrovni průdušek a průdušinek. Jejich typické zúžení, zvýšení odporu v nich nebo zvýšenou pohyblivost můžeme vidět u astmatu či chronické obstrukční plicní nemoci. Dále ukazuje celkovou kapacitu plic a stanovuje, za jak dlouhý čas dokážeme vydechnout obsah plic, což je důležité pro posouzení příčin námahové dušnosti,“ vysvětluje MUDr. Šárka Klimešová, Ph.D., lékařka plicního oddělení Nemocnice Nymburk s. r. o.

Jak dodává, i po úplném vydechnutí ovšem zůstává v plicích určitý objem vzduchu, který se u některých nemocí zvyšuje. Jeho stanovení je s novým přístrojem rovněž možné. Přístroj dokáže ukázat, kolik vdechnutého kyslíku projde z plicního sklípku do krve.

„To bývá obvykle snížené u plicních fibróz, nebo třeba u srdečního selhávání. V neposlední řadě umí stanovit sílu nádechových i výdechových svalů. To je potřebné pro odlišení onemocnění plic od nízké fyzičky či poruch pohybového aparátu hrudníku,“ dodává lékařka. Již dopředu je jasné, že přístroj bude poměrně dost využíván. Lékařka počítá se 3.800 výkony ročně, které budou provedeny u zhruba dvou tisícovek pacientů.

Kromě již pořízeného bodypletysmografu se nemocnice chystá koupit také analyzátor vydechovaného oxidu dusnatého. Ten zase dokáže velmi přesně stanovit míru alergického zánětu v dýchacích cestách u alergiků a alergických astmatiků. A ani tím plány na modernizaci plicního oddělní nekončí.

„Ve vzdálenější budoucnosti plánujeme dokoupení jednotky k bronchoprovokačním testům potřebným k odhalení astmatu či zvýšené dráždivosti dýchacích cest například při pracovních expozicích,“ uzavírá Šárka Klimešová.

Kontakt pro bližší informace:

Pavlína Stránská
Tisková mluvčí Nemocnice Nymburk s. r. o.
GSM: +420 739 372 041
stranska.pavlina@nemnbk.cz