• Nové odběrové místo v Nymburce

Vedení Nemocnice Nymburk na žádost Ministerstva zdravotnictví ČR a zdravotních pojišťoven z důvodu zhoršující se epidemiologické situace a pokrytí potřeb regionu zřizuje k 8. 10. 2020 odběrové místo pro testování na COVID-19 na parkovišti v Nerudově ulici za městským plaveckým bazénem. Provoz bude v pracovní dny od 7.00 do 15.00 hodin.

Počáteční kapacita činí cca 30 provedených odběrů denně s brzkým plánovaným navýšením. Tato kapacita je určena výlučně pro pacienty, kteří budou mít indikaci od praktického lékaře nebo od Krajské hygienické stanice. Není určena pro samoplátce. Pro potřeby odběrového místa bude fungovat rezervační systém. Pacienti se objednají na konkrétní čas buď online, nebo telefonicky. Odbavení se dočkají pouze řádně objednaní pacienti. Testování samoplátců není v tuto chvíli možné.

Odběry se provádějí stěrem z dutiny nosní pomocí odběrového tampónu metodou PCR. Nemocnice Nymburk musí využívat svozu externí laboratoře, výsledky testů doručí proto pacientům prostřednictvím SMS nejpozději do 48 hodin.

„Nemocnice i město měly se zavedením odběrového místa spoustu starostí,“ vyjádřil se starosta města Tomáš Mach. „Představa některých lidí, že odběrové místo je dáma s vatou na špejli, je opravdu mylné. Nemocnice je naše, proto nemůžeme čekat zvláštní pomoc od systému krajských nemocnic. Veškeré papírování, technické zázemí, zajištění plnění přísných hygienických pravidel závisí pouze na zaměstnancích úřadu a naší nemocnice. Díky nim už nemusí naši občané jezdit za testováním do Kolína či Kutné Hory. Za vše výše uvedené jim všem moc děkuji.“

„Věříme, že provoz odběrového místa se obejde bez větších počátečních problémů. Stejně jako všechny nemocnice v republice se v současné době i Nemocnice Nymburk potýká se zvýšeným počtem pozitivních pacientů a personálu. Cílem vedení nemocnice je udržení racionálního přístupu a fungování jednotlivých oddělení pro pacienty, kteří to potřebují, za což zejména zdravotnickým náměstkům a personálu ve službě velmi děkuji. Díky jejich nasazení se to stále daří,“ uvedla k současné situaci jednatelka Nemocnice Nymburk Nela Gvoždiaková.

Tisková zpráva odběrové místo 7. 10. 2020