• Těhotenská ambulance

Kontakty
Umístění

Budova A - suterén

Návštěvní hodiny
Po
08:00-12:00
Út
08:00-12:00 a 12:30-14:30
08:00-12:00 a 12:30-14:30

Těhotenská (prenatální) ambulance

Těhotné ženy jsou do péče naší prenatální poradny odesílány svými ošetřujícími gynekology nejčastěji ve 36.-37. týdnu těhotenství. Výhodné je to zejména proto, že mají ženy dostatek času seznámit se s prostředím i personálem porodnice. Lékaři a porodní asistentky mohou lépe naplňovat individuální přístup k těhotné ženě a mohou také včas odhalit případná zdravotní rizika, která mohou být spojena s vedením porodu.

Při pravidelných návštěvách poradny kontrolují lékaři celkový stav budoucí maminky (hmotnost, otoky, krevní tlak, velikost dělohy), provádí vyšetření moči na přítomnost bílkoviny a cukru, zevní a vaginální vyšetření a samozřejmě také sledují stav plodu pomocí kardiotokografu, kontrolují ozvy plodu a provádí ultrazvuková vyšetření. Kontroly obvykle probíhají do 40. týdne 1x za týden, po 40. týdnu 2x týdně, v případě potřeby i častěji.

Možnost testování těhotných žen na záchyt snížené funkce štítné žlázy

Podle aktuálních doporučení odborných společností http://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/stitna-zlaza-a-tehotenstvi-475417 provádíme u každé ženy na v I. trimestru těhotenství rozšířené vyšetření zaměřené na poruchy funkce štítné žlázy, které by mohly zapříčinit poruchy vývoje plodu. V rámci těhotenských vstupních odběrů (prováděných obvykle v 11.týdnu těhotenství) vyšetřujeme parametry TSH, fT4 a anti-TPO. V případě abnormálních výsledků pak ženy odesílám na specializované pracoviště zabývající se touto problematikou.

Prenatální ultrazvukové vyšetření těhotných žen

Kromě obvyklých vyšetření prenatální ultrazvukové diagnostiky provádíme v indikovaných případech vyšetření také ve 36.-37. týdnu těhotenství. Jedná se o nadstandardní přístup, jehož cílem je odhalit poruchy vývoje plodu ve III. trimestru, které jiných způsobem nelze zjistit. Nadměrný růst plodu stejně jako zaostávání v růstu může zvyšovat rizika vývoje v závěru těhotenství a zejména pak při vedení porodu.